Australia

 

Jest to najmniejszy kontynent świata, obejmujący bardzo dużą ilość przeróżnych wysp. Jednym z najistotniejszych faktów, jest ten, że Australia nie posiada granicy lądowej z żadnym państwem, jedynymi wyznacznikami są granice morskie.

Ten ląd spełnia dwie funkcje – jako kontynent oraz jako kraj. Jest to jedyne takie zjawisko, wśród wszystkich lądów świata. Jest to kraj wysoko rozwinięty, z silnie zurbanizowanymi miastami, znajdującymi się na wybrzeżu. Jest wysoko stawiana na liście, która obejmuje opiekę zdrowotną, jakość życia, poziom wykształcenia, itd. Największe wyspy, które należą do tego kontynentu to: Papua Nowa Gwinea, Nowa Zelandia oraz Tasmania.

 

 

Największym miastem Australii jest Sydney. Powierzchnia tego lądu wynosi zaledwie 7 milionów kilometrów kwadratowych, co jest bardzo mało w stosunku do innych kontynentów. Wschód kontynentu stanowią górzyste tereny, a na zachód wyżynne. Pomiędzy nimi są lądy o charakterze nizinnym. Linia brzegowa jest bardzo mało urozmaicona.

Australia jako cały kontynent, leży w trzech strefach klimatycznych – podrównikowa, zwrotnikowa, podzwrotnikowa. Flora i Fauna nie jest tu tak urozmaicona jak na innych kontynentach.

 

 
Wrzesień 28th, 2011
Uncategorized