Antarkryda

Jest to ląd o powierzchni równej około 14 milionom kilometrów kwadratowych. Jest to kontynent najbardziej na południu świata. Większość znajduje się w strefie podbiegunowej. Więcej niż połowa tego lądu jest pokryta czapą lodową.

Praktycznie nie zamieszkany, wyjątek stanowią stacje badawcze i ich personel – znajduje się tam aż 37 takich stacji. Ten kontynent nie należy do żadnego państwa, jest on dostępny dla każdego. W nazwie „Antarktyda” można się doszukiwać wielu etymologii, jednakże najważniejszą z nich jest pochodzenie tego słowa z greki – antarktikós, co oznacza „blisko północy”.

 

W centrum Antarktydy znajduje się biegun południowy Ziemi. Mimo, iż na powierzchni za dużo ciekawych walorów nie można zauważyć, to jednak pod powierzchnią znajdują się duże zasoby węgla kamiennego, oraz wiele rodzai rud metali. Jednakże według

Traktatu antarktycznego, wydobycie tych surowców jest niedozwolone. Temperatury tutaj są najniższymi na Ziemi, nawet do -90 stopni Celsjusza. Antarktyda nazywana jest największą pustynią Świata. Opady występują właściwie tylko pod postacią stałą.

 
Wrzesień 28th, 2011
Uncategorized